Продовження статті Валеріана Макацарія «Етична творчість і комунікативна компетентність»

1. Професійна зарозумілість

Письменник Чарльз Персі Сноу, фізик за освітою, звернув увагу на розмежування сфер культурної діяльності:

- З часом до гуманітарної та природничо-наукової додалася третя - ділова, або бізнес культура. Триває дивергенція культур, їх представники все з більшими труднощами розуміють один одного, а частіше ставляться один до одного з погано прихованою зарозумілістю.

У своїй останній книзі «Задачі менеджменту в 21 столітті», Пітер Друкер пише:

- Інтелектуальна самовпевненість призводить до небезпечного невігластва. Занадто багато працівників - особливо це відноситься до першокласних фахівців вузького профілю - із зневагою ставляться до знань інших або вважають, що їх рівень компетенції в своїй області заміняє їм знання інших предметів.

Далі Друкер закликає подолати інтелектуальне зарозумілість і працювати як над придбанням навичок і знань, так і до рівноцінного співробітництву. Тим більше що, саме, в міждисциплінарному просторі сьогодні народжується більшість новацій.

Мені не раз доводилося зустрічатися з подібним проявом зарозумілості в різних колективах. Частіше зарозумілість проявляли колеги із фінансової та it-відділу по відношенню до відділу продажу і сервісних служб, вважаючи останніх торгашами і майстровими, а себе елітою розумової праці.

2. Менеджмент різних поколінь

- Вищий підйом інформаційної революції ще попереду...
Можливо, це буде якась комбінація штучного інтелекту, нано технологій, телекомунікацій та біотехнологій
Мічіо Каку, 2012, «Фізика майбутнього»

Минулого року мені пару раз випала можливість взяти участь в якості експерта в конкурсі стартап - ідей, навколо яких можна вибудувати бізнес. Обидва рази, коли я йшов з цих бурхливих заходів додому, мене мучила думка, що спритним та ініціативним молодим людям не вистачає знань з менеджменту. Але, менеджмент, який традиційно пропонує бізнес-освіта не встигає за інноваційним бізнесом і не пропонує необхідних знань і умінь як управляти і розпоряджатися ідеєю. Я жодним чином не закликаю відмовлятися від існуючої теорії та практики управління. Однак, у випадку, коли створюється нова цінність, переконливо раджу акуратно застосовувати управлінський інструментарій до тих бізнесів, в моделях яких гроші генеруються шляхом продажу ідеї, а не товару або послуги.

Так, програми з навчання інноваційному менеджменту неодмінно повинні містити розділи, які відповідають на питання: Як знайти нову ідею і розгледіти її ринковий потенціал? Як представити свою ідею і захопити нею потенційно зацікавлену аудиторію? Кому, за який внесок в розвиток бізнесу, на якій стадії, які частки видавати? Як монетизувати бізнес? Як можна масштабувати бізнес? Через які складнощі потрібно пройти команді новаторів, і які ризики їх чекають? Як згуртувати і зберегти команду однодумців?

Традиційні моделі управління, в яких спадкоємність ставиться вище змін, а оптимізація - вище інновацій, які не життєздатні в економіці знань і творчості.

Для покоління facebook, більшою мірою, і для всього покоління vkontakte всесвітня мережа - це операційна система життя. Вона необхідна і звична. Використовуючи її, нові покоління навчаються, грають, спілкуються, фліртують і будують ділові взаємини.

Ось короткий перелік характеристик соціальних мереж, які представляють пост бюрократичну реальність від Гері Хемела. Вони найбільше суперечать традиційним методам управління:

- Всі ідеї конкурують на рівних. Ієрархія будується знизу вгору. Спільності самоорганізуються, а лідери служать. Задачі вибираються, а не наказують. Вплив приходить до того, хто ділиться досвідом і знаннями. Буденність відразу ж стає очевидною. Виконана робота цінується вище, ніж диплом та науковий ступінь. Інакодумці можуть об'єднувати зусилля і т.д.

Всі ці характеристики вже прописані в ДНК нового покоління, але їх немає в ДНК більшості наших чинних керівників.

І ще одне важливе зауваження від Пеггі Клауса:

- Якщо вам доведеться працювати пліч-о-пліч з представниками іншого покоління, запам'ятайте одне: головне - повага.

Автор: Валеріан Макацарія.
Слідкуйте за оновленнями та залишайте Ваші відгуки під статтею.